This website uses cookies to improve your experience.

Accept Refuse Privacy Policy

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu – Görünmez Dilekçeler
20 Mart 2021’de; Türkiye’nin, kadınları aile içi şiddetten koruyan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi beraberinde birçok protesto getirdi.
Çünkü ülkede, daha bir sene önce sadece 409 kadın aile içi şiddet görerek öldürülmüştü. Üstelik savcılığa aile içi şiddete karşı koruma talep eden onlarca dilekçe yazıp, durumu ihbar etmelerine karşın…

Yetkililer her defasında bu dilekçeleri yok sayıyor, adeta “görmüyordu.”
Yardım eli istemesine karşın, görmezden gelinen birçok kadın, öldürülerek hayata gözlerini yumuyordu. İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğimiz noktada durumun vehameti daha da artabilirdi.

Kadın Cinayetlerini durduracağız Platformu; şiddet gören kadınların dilekçelerini “görünür kılmanın” bir yolunu bulmalıydı.
Bu amaç doğrultusunda A4 boyutundaki “görünmeyen” dilekçelerden biri alınarak, boyutu büyük bir binanın duvarını kaplayacak kadar büyütüldü
ve bir kadının son sözleri başlığa taşındı. “Ölmek istemiyorum”. “Görünmez” dilekçeleri görmemek artık imkansızdı…

Görünmez Dilekçeler saatler içinde viral oldu ve #olmekistemiyorum hashtag'i ile milyonlarca kişi tarafından paylaşıldı. Binadaki afiş 12 saat sonra kaldırıldı. Fakat Görünmez Dilekçeler’i toplumsal bir harekete dönüştü. 13.000'den fazla kişi kampanyayı Instagram Story'deki linkten indirerek afişini pencerelerine, balkonlarına, arabalarına, tişörtlerine astı ve bunları sosyal medya hesaplarında yayınladı. İstanbul Sözleşmesi'ne olan destek %39,5'ten %53,4'e yükseldi. 263 milyon medya gösterimi, 6 milyon earned medya elde edildi.